Online Yabancı Dil Öğrenimi Bölüm 1:İlk İzlenimlerim

Aristotales Universitesinin Online olarak verdiği Başlangıç Seviyesi Yunanca kursuna yazıldım. Ağustosun ortasında Eylülün sonuna kadar devam edecek olan kurs, okullar açılmadan biraz önce sona eriyor. Kurs ücreti ve okulun istediği dökümanların hepsini online olarak göndermek mümkün. Açıkçası dil öğrenmek isteyen herkese önerebileceğim bir program.

Öncelikle, dersleri takip için, ders materyallerinin yüklendiği internet sitesine kayıttan sonra size verilen kullanıcı numarası ile giriş yapmanız gerekiyor. Çoğu üniversitede benzer sistemler kullanılıyor mesela biz okulda Moodle kullanıyoruz. Bu kurs için de kullandığımız arayüz Moodle’a benzer. Dersin yürütücüsü sözlük, diyalogların transkriptleri ve sunum dosyaları gibi belgeleri her dersten önce bu websitesine yüklüyor. Her dosya yüklendikçe kayıt sırasında belirttiğimiz maillerimize bir bildiri geliyor.

Her hafta tamamlamak üzere bir ünite powerpoint sunumu şeklinde websitesine yükleniyor. Yüklenen üniteler a ve b olarak kategorilere ayrılıyor. A kısmı bitmeden B kısmına geçmek mümkün olmuyor. Konular geliştikçe yeni üniteler yükleniyor. Ünitelerin içinde bir okuma parçası, sesli veya görüntülü diyalog, dil bilgisi ve ufak egzersizler oluyor.

Egzersizler powerpoint’in sunabildiği imkanlar yüzünden midir bilinmez oldukça kısıtlı bir çeşitlilikte. Örneğin çoğu kelime egzersizi sürükle-bırak veya kelime eşleştirme üzerine. Powerpoint sunumlar üstünden şarkı ve diyalog dinleyebilirken ve gramer testi sorularını cevaplandırırken yazım egzersizleri eksik. En fazla diyalog tamamlamaca veya kelimeyi doğru yazma gibi egzersizler var. Powerpoint üstünden ders işlemenin en büyük eksilerinden biri bu.

Her hafta ayrıca ders yürütücüsü ile BigBlueButton adı verilen bir platfrom üzerinden online oturumlar düzenleniyor. Bu oturumlara sadece derse kayıtlı olanların katılmasını sağlamak için dersin yürütücüsü ders saatini de belirterek bize bir link gönderiyor. Bu linklere tıklayarak, derse katılabiliyoruz. Bu yüz yüze veya webcam’den webcam’e  geçen ders ile ilgili deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s