Online Yabancı Dil Öğrenimi Bölüm 2: Online Oturumlar

Daha önce de söylediğim gibi Selanik Aristotle Üniversitesi’nin düzenlediği online Yunanca kursuna başladım. Kurs aslında tamamlanmak üzere, önümüzdeki hafta finalımız var. Daha önce kısaca dersi ve her hafta neler yaptığımızı kısaca açıklamıştım. Şimdi bu kursu biraz daha detaylandıralım.

Katılım için öncelikle bir kaç yazılımsal ve donanımsal işi halletmeniz gerekiyor. Öncelikle bir web-cam’e ve kulaklıklı bir mikrofona ihtiyacınız var. Sistem Adobe Acrobat, Flash veMicrosoft Powerpoint üstünden çalışıyor. Tercih edilen tarayıcılar Firefox, Safari ve Chrome. Her online oturumdan önce dersin yürütücüsü e-maille bir link gönderiyor. Bu link sizi, Big Blue Button üstünden dersin verildiği sınıfa yönlendiriyor. Ufak bir mikrofon testinin ardından sınıfta oluyorsunuz. İstediğiniz zaman kameranızı ya da mikrofonunuzu açıp kapatabiliyorsunuz. İlk bakışta arayüz oldukça karmaşık görünüyor ancak, daha sonra anlaşılması kolay. Ders materyalleri ekranın ortasındaki powerpoint kısmında bulunuyor. Solda dersin yürütücüsünün ve sınıf arkadaşlarınızın listesini (ve yüzlerini) sağınızda ise yine sınıf arkadaşlarınızla ve ders yürütücüsüyle gerçekleştireceğiniz yazılı konuşmalar için bir chat box yer alıyor. Biz bu chatbox kısmını özellikle yazılı küçük sınavlar için kullanıyoruz. Örneğin yeni bir kelime öğrendiğimizde, o kelimeyi kullanarak bir cümle yazıyoruz.

Her oturumda ders yürütücüsü, dersin içeriği ile ilgili anlamadığımız yerleri sorduktan ve mni bir soru cevap yaptıktan sonra her bir slaytı teker teker gözden geçiriyoruz. Ders boyunca çoğunlukla diyalogları okuyor, küçük egzersizleri tamamlıyor ve kısa parçalar yazıyoruz. Her ders 45 dakika ile 1 saat arası sürüyor.

Dersin yürütücüsü ve sınıf arkadaşlarıyla bir araye gelmek, akılda kalan soruları sormak, telaffuzunu düzeltmek ve yazım yanlışlarınla ilgili hemen kritik almak için oldukça faydalı. Sanırım online oturumlar olmadan gönderilen materyaller üstüne çalışmak tek başına yeterli değil, o şekilde olsaydı Açıköğretim televizyonlarından bir farkları kalmazdı sanırım. Yine de çoğu şey daha iyi olabilir.

Mesela bence online oturumların süresi yeterince uzun değil. İlk 10-15 dakika diğer öğrencilerin ders bağlanmasını bekliyoruz ve internete bağlanamama, mikrofonu açamama gibi sorunlar dersin temposunu düşürüyor. Başka bir problem dersin strüktürü ile ilgili. Hali hazırda bize verilen powerpoint sunumu üstünden dersin yürütücüsünün yönlendirmesi ile ilerliyoruz. Kullandığımız arayüz oldukça “interaktif” gözükmesine rağmen dersimiz bu sebeple pek interaktif sayılmaz.Genelde tek taraflı öğrencinin öğretmenle ya da diğer öğrencilerle pek fazla iletişim kurmasına fırsat veremeyen bir sistemi var. Bunun yerine mesela dersin en başında öğrencielre rastgele bir konu ile ilgili (kelime dağarcıklarını göz önüne alarak tabi) bir konu verilip yazı yazılması ya da konuşulması istense ve daha sonra dil bilgisi ya da kelime bilgisi ile devam edilse daha doğru olur sanıyorum.

Bir daha ki sefere sınavları yazacağım. Umarım o zamana kadar geçmiş olurum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s