Yurtdışında Online Yüksek Lisans Yapmak-1

University of British Columbia’da (UBC) yaptığım uzaktan yüksek lisansın tam ortasındayken, okuduğum programa da uyumlu bir şekilde (Master of Educational Technology), yurtdışında online yüksek lisans yapma maceramı paylaşma zamanı geldi diye düşünüyorum.

Bu macera beni taa 2015’in yazına götürüyor. Yaz mevsiminde okuduğum Linda Harasim’in Learning Theory and Online Technologies kitabı beni yeni eğitim imkanlarıyla tanıştırıyor. Kitabın sonlarına doğru yenilikçi online eğitim imkanlarının verildiği örnekler sıralanırken UBC’nin Online Master of Educational Technology (MET) programı ilgimi çekiyor.

O sıralarda da çalıştığım üniversitede tasarım öğrencileriyle çok haşır neşirim. Farkediyorum ki ders esnasında hocalarla ve ellerindeki işlerle iletişim konusunda sıkıntıları var, ancak dersten sonra kendi aralarında özellikle teknolojik uygulamaları (Whatsapp, YouTube gibi) kullanarak dersi “öğrenip” daha rahat iletişim kurabiliyorlar. Aklımda teknoloji ile tasarım öğretimi daha iyi harmanlayan bir eğitim modeli olabilir mi soruları varken bu yüksek lisans programları ile karşılaşıyorum. Ayrıca bu programların online ve eş zamanlı olmayan (asynchronous) programlar olması da beni cezbediyor. Araştırmaya başlıyorum:

İlk gittiğim site UBC’nin MET Programının sitesi. İki farklı seçenek sunuyorlar birisi Yüksek Lisans diğeri sertifika programı. Sertifika programı daha çok hali hazırda yüksek lisans yapmış kişilerin online eğitim konusunda derli toplu bir bilgi sahibi olması için düzenlenmiş. İki ana başlığa ayrılıyor ve bunlardan birisini seçiyorsunuz: Yetişkin eğitimi ya da okul çağı öğrencilerin eğitimi.

Yüksek Lisans ise Öğretmen Kalite Servisi denilen ve öğretmenlerin seviyelerini (ve dolayısıyla maaşlarını) arttırması sebebiyle özellikle British Columbia bölgesindeki eğitmenlerin, tercih ettiği bir program. Beni cezbetmesi ise araştırdığım diğer programlar arasında en eski, en oturmuş, bana göre en detaylı ve ayrıca en uygun fiyatlı program olması oldu.

Diğer üniversiteleri, neler istediklerini ve başvuru belgelerini nasıl hazırladığımı bir sonraki gönderide detaylıca paylaşacağım. Şimdilik diğer üniversiteleri belirlememe yardımcı olan şu blogu paylaşıyorum. İngilizce olan bu blog Tony Bates adında kendini online eğitime adamış bir eğitimci ve işadamının bloğu. Güzel, düşündüren gönderileri oluyor.

—Ebru

Background image created by Ijeab – Freepik.com